Preventivně bezpečnostní programy

Metodickým a informačním garantem podpory preventivních programů je Ministerstvo vnitra České republiky, které v rámci této podpory vytvořilo nové pracovní pozice – asistenti prevence kriminality (v roce 2009) a domovníci-preventisté (v roce 2013). To vše ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Úřadu práce České republiky. Preventivní programy podporující vznik těchto pracovních pozic patří k těm nejúspěšnějším a nejžádanějším projektům v sociálně vyloučených lokalitách.

Asistenti prevence kriminality

Tito asistenti jsou organizačně zařazeni pod městskou policii a aktivně podporují zvýšení bezpečnosti nejen v sociálně vyloučených lokalitách, ale v rámci celé obce. Chrání občany, jejich majetek a zabraňují možnému protiprávnímu jednání. Zároveň mediátory možných sousedských sporů a hlídají dodržování čistoty veřejných prostor. Svou činnost asistenti vykonávají  přímo v terénu pod dozorem strážníků městské policie, kteří, společně se zástupci státní policie, asistenty odborně připravují a také mentorují.

Asistenti mají dlouhodobě pozitivní výsledky své práce a dopady na zvýšení veřejného pořádku v sociálně vyloučených lokalitách. Rovněž se také díky této pracovní pozici naskytla možnost zaměstnat jinak obtížně zaměstnatelné osoby na běžném trhu práce. Asistenti jsou vybíráni speciální komisí složenou ze zástupců samosprávy, státní a městské policie a dalších významných spolupracujících subjektů. Úspěšnost asistentů dokazuje i významný nárůst zájmu obcí po celé České republice. Podle Ministerstva vnitra bylo v roce 2009 v rámci České republiky 38 asistentů působících v 10 obcích, v roce 2018 pak celkem působilo ve 33 obcích v rámci celé země 86 asistentů prevence kriminality podpořených z rozpočtu MV v rámci Programu prevence kriminality ve výši 18 923 590,- Kč“. [1]

Další asistenti jsou zaměstnáváni díky finanční podpoře úřadů práce po celé České republice. V listopadu 2018 tak bylo podpořeno 252 asistentů v 82 obcích. Finanční podporu na zaměstnání asistentů lze čerpat z rozpočtových kapitol obce nebo z výzev Operačního programu Zaměstnanost. Ministerstvo vnitra odhaduje, že ke konci roku 2017 mohlo být v celé republice zaměstnáno až 500 asistentů prevence kriminality.[2]

Domovníci-preventisté

Domovníci-preventisté jsou osoby, jež řeší primárně sousedské spory, dále zajišťují opravy týkající se správy bytového fondu obce a hlídají čistotu společných prostor uvnitř i kolem obytných domů a bytů v sociálně vyloučených lokalitách.

Mezi lety 2016–2020 Ministerstvo vnitra podpořilo v realizaci 10 projektů v obcích po celé České republice: Břeclav, Kadaň, Kladno, Nový Bydžov, Ralsko, Rotava, Valašské Meziříčí, Varnsdorf, Vysoké Mýto a Žďár nad Sázavou. V těchto obcích bylo zaměstnáno celkem 30 domovníků-preventistů. Například v Břeclavi domovníci-preventisté zlepšili komunikaci o dodržování pořádku a řádu mezi nájemníky v souvislosti s porušováním nočního klidu a udržování čistoty bytových i nebytových prostor, zároveň se zapojují do zajištění drobných oprav společných prostor.

Kadani je úzce nastavená spolupráce mezi domovníky-preventisty a asistenty prevence kriminality. Domovníci-preventisté jsou přítomni domovních schůzí, kde působí jako mediátoři.[3]

Ministerstvo vnitra vystavilo služební průkazy, aby zajistilo důstojnou roli domovníků-preventistů a také zaručilo průběžné vzdělávání a dlouhodobý mentoring těchto pracovníků.[4]

Hledáte-li metodickou podporu či finanční zdroje na vznik nebo udržení pracovních pozic asistentů prevence kriminality a domovníků-preventistů, využijte přiložený seznam kontaktů zde.

 

Použité zdroje:

Ministerstvo vnitra - Veřejná správa (7/2019)

Prevence kriminality – Dobrá praxe. Dostupné zde: https://prevencekriminality.cz/dobra-praxe/

 

[1] https://prevencekriminality.cz/dobra-praxe/apk/

[2] https://prevencekriminality.cz/dobra-praxe/apk/

[3] Ministerstvo vnitra - Veřejná správa (7/2019)

[4] Ministerstvo vnitra - Veřejná správa (7/2019)

Přihlaste se k odběru novinek a Zpravodaje sociálního bydlení

Neplatný e-mail.


Webové stránky provozuje projekt MPSV „Podpora sociálního bydlení a jeho systémové zavádění v ČR“. Projekt je realizován v rámci OPZ+.

Registrační číslo projektu:
CZ.03.02.02/00/22_004/0000245

Kontakt

Projekt neposkytuje byty, nabízí pomoc v bytové nouzi prostřednictvím užitečných informací (na koho se obrátit, jaké jsou možnosti apod.).

Facebook: Sociální bydlení v ČR

E-mail: socialni.bydleni@mpsv.cz

Telefon: +420 778 455 761

Adresa: Na Maninách 876/7, Praha 7 Holešovice, 170 00 (mapa)

Pro případné osobní konzultace je nutné sjednat si schůzku předem, a to v rámci konzultačních hodin:

Pondělí: 12:00–16:00

Středa: 9:00–13:00

Pátek: 9:00–13:00

Osobní schůzku lze také dohodnout mimo kancelář Kontaktního centra.

 

 

Nevíte si rady?

Máte připomínky k obsahu webu?

Napište nám

Vyrobeno v UNISMINI