Nábytková banka a tichá sbírka

Pokud se povede klienta ubytovat v sociálním bytě, často nastává další problém. Mnoho čerstvých nájemníků nemá ani základní vybavení do bytu, ani možnost si jej sami zajistit. Ve snaze pomoct těmto lidem vznikají nábytkové banky nebo tiché sbírky.

RE USEV Brně byla zřízena nábytková banka, díky níž mohou být v případě potřeby sociální byty vybaveny nezbytným nábytkem. K založení nábytkové banky byla dohodnuta spolupráce s firmou vlastněnou městem, která poskytla prostory – sklad, a zajišťuje odvoz a následný dovoz objednaného nábytku. Na sběrných dvorech pak mají potenciální dárci možnost udělit souhlas s dalším využitím nábytku v dobrém stavu právě v sociálních bytech. Vše zajišťuje město Brno – odbor životního prostředí ve spolupráci se sociálním odborem.

Další alternativou pomoci je tichá sbírka, kterou využívají třeba v Chomutově. Zde vyhlásili výzvu ke sběru nutného vybavení mezi kolegy a známými. Sbírce předcházel průzkum potřeb nových nájemců do sociálních bytů. Systém online Materiální banky využívají v Praze 7 – vedení města v případě potřeby vyzývá své občany, zda by nemohli přispět konkrétními věcmi (např. školní batohy, penály atp.).

Mostě byla vedením magistrátu vyhlášena interní sbírka základního vybavení domácnosti pro klienty projektu. Magistrát poskytl i svůj vyřazený nábytek k dispozici potřebným. Ke stěhování byla zajištěna stěhovací firma, která tuto službu poskytla zdarma. Výnos nábytku do bytu si klienti prováděli svépomocí.

Další způsob, jak zajistit sociálně potřebným občanům vybavení, představuje také nově vzniklá nábytková banka v centru Liberce. Ta od podzimu loňského roku poskytuje klientům programu Housing First a dalším nejen nábytek, ale také hračky, oblečení, boty, domácí spotřebiče a další vybavení domácnosti. Nábytková banka vznikla jako projekt po domluvě s Agenturou pro sociální začleňování a s vedením města. Finančně její vznik podpořilo nejen město, ale i Liberecký kraj.

V zahraničí je také nabídka použitého nábytku potřebným běžná. Z řady příkladů lze např. uvést rakouskou neziskovou společnost Emmausgemeinschaft, která je součástí sítě Emmaus international. Nabízí potřebným od talířů, přes náčiní na úklid, vaření až po nábytek, který sami restaurují v chráněné dílně.  Odkaz na stránky: https://www.emmaus.at/verkauf/moebel.html.

Přihlaste se k odběru novinek a Zpravodaje sociálního bydlení

Neplatný e-mail.

Webové stránky byly vytvořeny v rámci projektu „Sociální bydlení – metodická a informační podpora v oblasti sociálních agend“.

Registrační číslo projektu: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_017/0003539

Nevíte si rady?

Máte připomínky k obsahu webu?

Napište nám

Vyrobeno v UNISMINI